sobota, 30 czerwca 2018

4. BIELSKI FESTIWAL SZTUK WIZUALNYCH 2018

Po raz czwarty Galeria Bielska BWA, wraz z Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej, Fundacją Centrum Fotografii oraz Związkiem Polskich Artystów Plastyków Okręg Bielsko-Biała, zorganizowała Bielski Festiwal Sztuk Wizualnych - szeroki przegląd twórczości plastycznej artystów z Bielska-Białej i regionu*.

Prace festiwalowe prezentowane są w głównych bielskich galeriach i muzeum (Galerii Bielskiej BWA, Muzeum Historycznym Starej Fabryce, Galerii Fotografii B&B oraz Galerii PPP), a także w innych miejscach gotowych gościć różne przejawy kreatywności artystów, jak Gospoda Dębowiec na polanie Dębowca czy Stara Stacja - sala na górnej stacji kolejki linowej na Szyndzielnię. Po raz pierwszy też w historii festiwalu sami artyści zaprosili widzów do swoich pracowni, nie tylko po to by pokazać swój dorobek, ale by goście mogli poczuć atmosferę sztuki tam, gdzie ona powstaje. Mocne uderzenie zapewnią artyści street-artu: w planowanym na pod koniec lipca graffiti jam połączą siły artyści bielscy oraz ich koledzy z Polski.

"Oddział", Zbigniew Bury, 214 x 107 cm


















"W tegorocznej edycji festiwalu bierze udział 200 artystów z Bielska-Białej i regionu, reprezentujących wszystkie dziedziny sztuki. Dominuje malarstwo, co jest tradycją w mieście organizującym od półwiecza Biennale Malarstwa Bielska Jesień, jednak różnorodność jest ogromna. Obok malarstwa na płótnie czy papierze pojawiają się instalacje z wykorzystaniem szkła lub emalii na blasze, obok rysunku czy grafiki warsztatowej - różne formy grafiki komputerowej, obok rzeźby z drewna, ceramiki czy w postaci odlewu - obiekty o charakterze konceptualnym, łączące przedmiot ze słowem lub filmem. Obok klasycznej fotografii - różnego rodzaju eksperymenty, w tym prace przenoszące płaską fotografię w trzeci wymiar. Dizajn i sztuki użytkowe reprezentowane są przez bogatą w regionie ceramikę, tkaninę, projekty ubrań, mebli czy lamp. Pojawiają się też efemeryczne instalacje w przestrzeni publicznej oraz performans. Młode pokolenie wypowiada się korzystając z najnowszych technologii: poprzez interaktywne aplikacje, film czy wideo".

 Agata Smalcerz, kurator festiwalu


 29 czerwca 2018 roku podczas uroczystego otwarcia w Starej Fabryce (oddział Muzeum Historycznego w Bielsku-Białej) organizatorzy festiwalu wręczyli nagrody najciekawszym artystom wybranym podczas obrad jury.

Główną Nagrodę Festiwalu ufundowaną przez Prezydenta Miasta Bielska-Białej otrzymała Teresa Sztwiertnia za obraz: Obrona Terytorialna Kraju z 2017 roku, wykonany w technice olejnej na płótnie.
Jury doceniło, iż artystka "od lat konsekwentnie udoskonala swój styl: precyzyjny rysunek, iluzjonistyczne modelowanie głębi, pastelową kolorystykę, tematykę określaną jako realizm magiczny. Jej Obrona terytorialna kraju należy do nielicznych dzieł na wystawie komentujących rzeczywistość, choć artystka robi to w sposób subtelny i dowcipny, nie narzucając widzom jednoznacznej interpretacji".

Wystawie towarzyszy katalog - wydawnictwo stanowiące kompendium wiedzy o bielskim środowisku plastycznym, zawierające reprodukcje prac i fotografie portretowe ich twórców, noty biograficzne oraz krótkie charakterystyki twórczości. Autorem logo (z charakterystyczną dłonią z źrenicą oka) od pierwszej edycji festiwalu jest bielski artysta, Piotr Wisła.

Źródło: www.galeriabielska.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz