piątek, 9 października 2020

Wystawa WSA 2020 w Wadowicach

Serdecznie zapraszam do odwiedzenia wystawy w wadowickim WCK która prezentuje prace ponad 50 artystów w ramach Wadowickich Spotkań Artystycznych. Mam przyjemność brać udział w tegorocznej wystawie, która prezentowana będzie do 30 listopada. Z przyczyn epidemicznych wernisaż został odwołany, odbędzie się jednak finisaż, którego termin zostanie ogłoszony na wck.wadowice.pl



niedziela, 21 czerwca 2020

Rozpoznawalni/Zamaskowani, Bury/Johanson w Czeladzi, exhibition, wystawa



Od 18 czerwca, w ramach XIII. Międzynarodowego Art Naif Festiwal, w Galerii Sztuki Współczesnej Elektrownia w Czeladzi, prezentowana jest wystawa Zbigniewa Burego i Alexa Johansona zatytułowana "Rozpoznawalni/Zamaskowani".





















Ekspozycja trwa do 18 sierpnia 2020 r. Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Czeladzi znajduje się na śląskim Szlaku Zabytków Techniki. W piwnicznych pomieszczeniach wystawienniczych przy Dehnelów 45 prezentowane są prace Zbigniewa Burego.

 

 

 

Więcej na www.annaartgaleria.pl

niedziela, 16 lutego 2020

sobota, 15 lutego 2020

Wystawa w Jaworznie

Zapraszam na wystawę do Galerii ExLibris w MBP w Jaworznie.
(17 lutego – 13 marca 2020 r.)




Wystawa w Bibliotece odkryje przed nami zaledwie fragment twórczości artysty. Wśród wyeksponowanych dzieł dominują rzeźby, nie brakuje również obrazów. Ich wspólnym mianownikiem jest żartobliwy sposób przedstawienia wybranych motywów. Charakterystyczna swoboda, w doborze tematów, jest znakiem rozpoznawczym artysty we współczesnym świecie sztuki nowoczesnej – zaprasza Organizator wystawy.

Zobacz fotoreportaż z wystawy TUTAJ >>

piątek, 14 lutego 2020

Walentynkowa wystawa w Andrychowie


 
Od 14 lutego do 2 marca 2020 r. w Galerii Sztuk"i" w Punkcie informacji turystycznej w Andrychowie (ul. Rynek 15) prezentowane będą moje prace.

 Walentynkowej wystawie towarzyszyć będą wiersze absolwentek andrychowskiego Liceum Ogólnokształcącego, napisane kilka lat temu.

Spostrzeżenia widza Jednym z pierwszych wrażeń, jakie się narzucają zwiedzającym wystawę twórczości plastycznej Zbigniewa Burego – vel Alexa Johansona jest zaskoczenie wielością tematów, odniesień, powtórzeń, form i technik. Sam artysta twierdzi, że świat jego alter ego (Alexa Johansona) jest „rzeczywistością jakby równoległą”, wyprowadzoną wprost z życia. Spróbujmy uporządkować. Prace prezentują malarstwo, rzeźbę i ceramikę. Zwłaszcza ceramikę. Język tych dzieł nawiązuje do sztuki dziecka – swobodnych wyobrażeń rzeczywistości, mocno uproszczonych, często geometrycznych form. Swoiste „innobyty” – karykaturalne koguty, ptasie głowy, wynaturzone formy zwierzęce zaludniają ten świat. Wypełnia go wszechobecny Eros. Szokuje mocno przerysowanymi szczegółami i dosłownością namiętnych sytuacji; obsesją seksu. Autor nawiązuje w nich do rubasznego, sowizdrzalskiego humoru, którego korzenie odnajdujemy w sztuce prymitywnej. Współczesnym punktem odniesienia jest natomiast wirtualna rzeczywistość internetowa – swoiste „fantasy”. Ale i sam twórca. Niektóre ptasio-zwierzęce głowy mają coś z autoportretu specyficznie „odwróconego podszewką” i odsłaniającego żartobliwy, zabarwiony odcieniem ironii stosunek do świata. Oglądamy więc prace nawiązujące do przeszłości; aluzje do Leonarda da Vinci sąsiadują z odniesieniami do Picassa, postacie historyczne z aktualnymi wydarzeniami np. „EURO 2012 – kibole”, „Kolędnicy” i „Anioły” z „Pocałunkami”. Spoiwem są charakterystyczne detale: guziki, broszki, nakrycia głowy, kokardki, gwiazdki, wyłupiaste oczy, dekoracyjne rysunki w stylu dziecięcych szlaczków na kołnierzykach i pieczołowicie uczesane fryzury. Wyróżnikiem twórczości tego artysty dwojga oblicza jest osobliwy klimat lekkości i zabawy, w labiryncie tematów, barw, technik i form. Czy odsłoni jeszcze inne pokłady artystycznej osobowości? 

Krystyna Korbut-Płonka Andrychów 2014


 

czwartek, 23 stycznia 2020

REQUIEM Polska-Słowacja-Ukraina

17 stycznia w sali Akademii Sztuk Pięknych Ukrainy w Kijowie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy VI Międzynarodowego Pleneru Artystycznego „Requiem”, który miał miejsce latem 2019 r. w Tulczynie (Ukraina). Razem z Piotrem Zatorskim z Będzina braliśmy udział w wydarzeniu. Podczas uroczystości wystąpili m.in.: Andrij Czebykin – Rektor Ukraińskiej Akademii Sztuki w Kijowie, Vladimir Yavorivsky –ukraiński pisarz, dziennikarz i polityk oraz były minister spraw zagranicznych Ukrainy Wołodymyr Ohryzko, którzy gratulowali uczestnikom pleneru.

Wraz z artystami z Ukrainy i Słowacji dostaliśmy dyplomy za twórczy wkład w rozwój sztuki artystycznej Ukrainy.