Od 11 kwietnia do 7 czerwca 2025 r. w Galerii Sztuki „Beczkownia” Centrum Kultury „Browar B.” we Włocławku prezentowana będzie wystawa rzeźb i rysunków Zbyszka Burego. Na otwarcie wystawy „W drzewie mieszkają historie” zapraszamy 11 kwietnia godz. 17.00.
„Pewnikiem chwalić to jo się nie mom cym, bo i te moje figurki wyrżnięte z drzewa nie som takie znów, coby ich można za piekne uwazować, ale zawzdy, powiedzcie, lepse od tych ta odpustowych.
Tamte niby to i gładkie, i może z lepsego drzewa, ino ze cosik im brak i bez to śkaradne. A ptoski, śkoda gadać, różnej maści, to prowda, ale jedna farba do drugij nie pasuje i tak je”
Emil Zegadłowicz i Edward Kozikowski
Jędrzej Wowro, Autobiografia „O Jędrzeju Wowrze snycerzu beskidzkim”
„W drzewie mieszkają historie”
To zestaw rzeźb powstałych w ostatnich 8 latach przy moim domu w Roczynach w Beskidzie Małym, gdzie mieszkam. Staram się rzeźbić formy lekkie, proste i czytelne. W swojej pracy korzystam wyłącznie z materiału pochodzącego z mojej okolicy, który dobrze znam i o którym posiadam wiedzę – skąd pochodzi a także jaka historia się z nim wiąże. Wszystkie moje rzeźby to pamięć o drzewach, które z różnych powodów zostały ścięte. Chciałbym przedłużyć ich życie, zachować o nich pamięć… Myślę, że to bardzo ważne. („Piłą”, którą ścinano drzewa, przywracam drzewo do ponownego „nowego życia”, jako rzeźbę).
Prace pochodzą z kilku cykli, takich jak: „Koniki beskidzkie”, Kolędnicy…”, „Diabły…” czy „Anioły..”. Osobną grupą są rzeźby, które umieściłem na ruchomych, metalowych konstrukcjach – „Obyrtasy” oraz „Karuzele”. Większość rzeźb nawiązuje dialog ze sztuką ludową regionu, z którego pochodzę i chciałbym być jej kontynuatorem.
„Rzeźby Zbigniewa Burego są wystruganą w drewnie opowieścią o życiu i losie Człowieka. (…) bywają drapieżnie brutalne, ale też pozostają czułe i delikatne. (…) Ślady piły i odciski palców, które zostawia Zbyszek w swoich figurach możemy wypełnić swoimi emocjami, wzruszeniami, myślami, żeby iść dalej Swoją Drogą w swoje życie i ważności, ubogaceni, utwierdzeni, że pomimo wszystko to Piękny Świat, w którym nie jesteśmy sami.”
Prof. Piotr Jargusz
Ekspozycja dostępna będzie dla zwiedzających od wtorku do piątku w godz. 11.00-18.00 a także w soboty od 14.00 do 18.00. Wstęp wolny.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz